سرمایه گذاری در پژوهش سودآورترین سرمایه گذاری یک بنگاه صنعتی محسوب می شود


یکی از مهمترین استراتژی های توسعه در صنایع مختلف، توسعه پژوهش محور است. در این رویکرد پژوهش های کاربردی با
هدف افزایش بهره وری و بهره گیری از مزایای اقتصای آن  مورد توجه قرار دارد. سرمایه گذاری در پژوهش به شرط تعریف صحیح مساله و استفاده از توان علمی متخصصین صنعتی و دانشگاه ها سودآورترین سرمایه گذاری برای یک بنگاه صنعتی محسوب می شود. امروزه شرکت های بزرگ دنیا در حوزه انرژی سرمایه گذاری قابل توجهی در زمینه پژوهش های کاربردی و حتی پژوهش های بنیادی داشته اند.

 در راستای توجه ویژه به نقش پژوهش، اتاق فکر ابزاردقیق به منظور بررسی و ارایه راهکارهایی برای چالش­های پیش­رو در اداره تعمیرات ابزاردقیق تشکیل گردید. این هسته پژوهشی با مطالعه بالغ بر 8000 صفحه از مدارک فنی، طراحی انواع سیمولاتورها و شبیه­سازی انواع لوپ­های کنترلی و المانهای ابزاردقیقی توانست اقدامات ارزشمندی با رویکرد پژوهش­محور رقم بزند که به بخشی از آنها اشاره میکنم:
·        برنامه نویسی، پیکربندی و طراحی سیستم کنترل DCS فاز یک پالایشگاه در پلتفرم سرور-کلاینت
·        تغییر سیستم توربوکمپرسورهای پروپان بر پایه PLC
·        برنامه نویسی سیستم ESD پالایشگاه در ساختار DCS
·        بومی سازی و مانیتورینگ سیستم وایبریشن پمپ­های فشار قوی آمین
·        طراحی سیستم کنترل آنالوگ و مانیتورینگ واحد­های شیرین­سازی فاز یک
موضوع دیگری که اهمیت آن در صنایع مختلف و به ویژه در پالایشگاه های گاز تعمیر و نگهداری  هزینه زیادی را به سیستم تحمیل می کند. هر رویکردی که به کاهش این هزینه کمک کند می تواند مزایای اقتصادی زیادی را در پی داشته باشد. با توجه به موضوع تعمیرات پیشبینانه به عنوان یک راهکار پیشرفته اهمیت قابل توجهی دارد که یک گام فراتر از تعمیرات پیشگیرانه دوره­ای میباشد. در این رویکرد با استفاده از روش های مختلف پردازش سیگنال و روش های هوشمند مختلف تشخیص به موقع خطاهای جزئی در سیستم و حتی پیش بینی خطا ها صورت می گیرد. برای نیل به این هدف، اتاق فکر ابزاردقیق با همکاری اداره پژوهش شرکت پالایش گاز فجر جم در حال رایزنی با دانشگاه­های تراز اول کشور و بررسی طرح­های پژوهشی ارسالی از آن دانشگاه­ها برای طراحی و پیاده­سازی سامانه­ای برای تشخیص و جداسازی انواع خطا در توربوکمپرسورهای پروپان نموده­ است.
چالش دیگری که هسته پژوهش اداره تعمیرات ابزاردقیق در حال بررسی آن میباشد، موضوع سیستم کنترل نیروگاه جدید هیتاچی میباشد. این چالش بدلیل عدم همکاری لازم شرکت پیمانکار راه­انداز نیروگاه سوم در راستای انتقال دانش فنی جهت تعمیر و نگهداری از این سیستم در سطح پالایشگاه مورد توجه میباشد. امید است با توجه و اهتمام هر چه بیشتر به امر پژوهش و رویکرد حل مساله از دیچه پژوهش در اداره تعمیرات ابزاردقیق با کمک همکاران در هسته پژوهش بتوانیم بر این مساله فایق آییم.
 
 
   1399/9/30 12:35
  
تعداد بازدید :  973